Porady dotyczące ogrzewania
Porady i wskazówki
Jak rozpoznać dobry węgiel?
Nie jest możliwe aby na oko ocenić wszystkie istotne parametry węgla, ale można o nim w ten sposób dużo powiedzieć. Można ocenić najważniejsze, czyli zawartości popiołu, kaloryczność i wilgotność. Przyjrzyjmy się na co zwracać uwagę.
Kolor oraz struktura dobrego węgla
Słabe polskie węgle kamienne o niskiej kaloryczności są szaro-czarne. Mają wyraźnie warstwową strukturę i łatwo się kruszą, wystarczy upuścić je na beton. Złotawe paski to również cecha węgli o niskiej kaloryczności około 24 MJ/kg.
Wysokiej jakości węgle im są bardziej smoliście czarne i błyszczące, tym są bardziej kaloryczny. Węgiel taki może mieć lekko warstwową strukturę, ale będzie bardzo twardy. Niektóre węgle wyglądają wręcz jak lite kamienie, które bardzo trudno rozbić.
Popiół w węglu – jak sprawdzić ile go jest?
Jeżeli chodzi o popiół, to w bryłach węgla nie powinno być widocznych białych pasków. Są to przerosty kamienia. Kupując taki opał zapłacisz za kamień zamiast za węgiel. Takie przerosty zwykle rozpadają się w wysokiej temperaturze na proch, ale jeśli w bryłce jest więcej kamienia niż węgla, to może ona przetrwać w całości i blokować ruszt ruchomy w kotle.
Wilgotność opału – warto zwrócić na to uwagę
Uwagę należy także zwracać na wilgotność węgla, ponieważ kiepski, nisko kaloryczny węgiel kiedy jest mokry przypomina dobry polski opał, ale kiedy wyschnie ujawnia swój brunatno-szary kolor. Taki niskiej jakości opał zachowuje się jak gąbka, chłonie wodę, dlatego często jego wilgotność to ponad 25 %, kupując go zapłacisz za wodę a nie za węgiel. Opał taki przysporzy Ci kłopotów ponieważ zimą zamarznie na litą bryłę, a wilgoć w piecu spowoduje jego szybszą korozję.
Poniżej porównanie węgla niskiej jakości i wysokiej. Jak na dłoni widać który z nich jest lepszy i zapewni nam komfort w mroźne dni.